Jak otworzyć i prowadzić biznes w 5 krokach?

Otwarcie i prowadzenie własnego biznesu to wielkie wyzwanie. Większość ludzi boi się zaryzykować i otworzyć własną firmę ze względu na trudności, jakie stawia przed przedsiębiorcą państwo polskie. Jednak otwarcie i rozkręcenie własnego biznesu nie musi być takie trudne. Wystarczy skrupulatnie wszystko zaplanować i odnaleźć się w gąszczu przepisów i regulacji . Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy, zwłaszcza że wiąże się przeważnie z zainwestowaniem kapitału. Co w takim razie zrobić, aby otworzyć firmę, osiągnąć sukces i cieszyć się wolnością gospodarczą?

Cele i znaczenie ożywienia gospodarczego po pandemii Covid-19

Krok 1 – założenie firmy

W dzisiejszych czasach można założyć firmę, nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na stronę CEDIG, wybrać opcję "załóż działalność gospodarczą" i postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie. Po kilku minutach można stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą. Należy zwrócić uwagę, jaki profil firmy się wybiera i jakie kody PKD będą przeważały w przedsiębiorstwie. Niektóre działalności wymagają posiadania kasy fiskalnej. Profil działalności wiąże się również z tym czy właściciel będzie czynnym podatnikiem VAT, czy może będzie zwolniony z tego podatku. Po założeniu firmy pozostanie jeszcze tylko wizyta w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W US trzeba skupić się głównie na wyborze formy opodatkowania. Do wyboru jest:
– opodatkowanie na zasadach ogólnych,
– podatek liniowy,
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
– karta podatkowa.
W ZUS trzeba wypełnić deklarację dotyczącą wysokości składki zdrowotnej oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

Krok 2 – reklama dźwignią handlu

Wielu ludzi uważa, że reklamowanie własnej firmy jest bardzo drogie. Nic bardziej mylnego. Na początku prowadzenia działalności można samemu zadbać o skuteczną reklamę. Każdy przedsiębiorca na samym początku może sam zrobić trzy rzeczy, aby zaistnieć w internecie:
– utworzyć fan page w serwisie społecznościowym,
– założyć stronę internetową,
– utworzyć profil w "Google – Moja Firma".
Założenie fan page'a i utworzenie profilu w Google – Moja firma jest banalnie proste. Jeżeli chodzi o stronę internetową, to wystarczy przeczytać jeden z poradników dostępnych w sieci i przy pomocy WordPress'a stworzyć swoją pierwszą witrynę.

Krok 3 – znalezienie klientów

Bez klientów żadna firma nie będzie przynosić zysków. Co w takim razie zrobić, aby pozyskać pierwszych klientów? Jeżeli mamy już fan page'a i stronę internetową, to wystarczy zacząć działać. Trzeba systematycznie dodawać posty informujące o nowych usługach i produktach. Bardzo pomoże rozbudowanie strony internetowej i systematyczne dodawanie nowych informacji w witrynie. Można poprosić znajomych i rodzinę, aby ocenili firmę, która jest widoczna w Google. Warto również przeznaczyć kilkadziesiąt złotych na promocję przedsiębiorstwa na portalu społecznościowym.

Krok – 4 inwestycje i rozwój

Gdy firma zacznie działać i przynosić zyski, to nie można spocząć na laurach. Trzeba być konkurencyjnym, rozwijać się i ciągle się uczyć, aby nie zostać w tyle. Trzeba badać oczekiwania klientów i odpowiadać na wszelkie sugestie. Warto przyjąć założenie, aby część z dochodów przeznaczyć na rozwój i inwestycje. Podczas prowadzenia firmy każdy przedsiębiorca musi pamiętać o zasadzie Pareto, która mówi o tym, że 20% działań i wysiłków generuje 80% zysków. Wiąże się to również z tym, że niestety 80% pracy odpowiada za jedynie 20% dochodów.

Krok 5 – uparte dążenie do celu

Nie warto przejmować się porażkami, bo każdy upadek czegoś uczy. Tylko systematyczna praca i ciągłe samokształcenie może przynieść oczekiwany sukces. Podczas prowadzenia firmy warto przyjąć wojskową zasadę 4 faz, które w kółko należy powtarzać:
– ustalenie, w jakim aktualnym położeniu znajduje się firma,
– zaplanowanie działań a najbliższy czas,
– postawienie sobie konkretnych i osiągalnych zadań,
– samokontrola wykonanych celi.

Zastosowanie w praktyce tych 5 kroków sprawi, że firma będzie odnosić sukces zarówno na rynku lokalnym jak i krajowym.

One thought on “Jak otworzyć i prowadzić biznes w 5 krokach?

  1. Reklama reklama i jeszcze raz reklama! Jeżeli się dobrze zareklamujemy to będziemy mieć wielu klientów 🙂

Comments are closed.