Czy warto teraz kupić mieszkanie?

Nie ulega wątpliwości, iż posiadanie własnego mieszkania to cel, do którego dąży ogromna liczba Polaków. Nie każdy jednak decyduje się na ten krok, szczególnie teraz, gdy sytuacja na rynku mieszkaniowym jest bardzo niestabilna.

Czy warto zatem dzisiaj kupić mieszkanie?

I tak i nie. Po pierwsze nie każdy obecnie może pozwolić sobie na ten luksus, ponieważ inflacja i wysokie stopy procentowe sprawiły, że część Polaków nie ma w tym momencie odpowiedniej zdolności kredytowej, a nawet jeśli ta zdolność jest, to przy niewysokich zarobkach, dezycja o kredycie może okazać się zgubna w skutkach.

Z drugiej jednak strony, eksperci uważają, że ceny mieszkań nie rosną w takim tempie, jak inflacja, a mieszkania z rynku wtórnego pozostają niemal w tych samych cenach od dwóch lat. Dla osób, które mają więc gotówkę, czy też wkład własny i odpowiednią zdolność kredytową, zakup mieszkania z rynku wtórnego może okazać się bardzo opłacalny. Szczególnie, że jak czytamy na stronie urzadzisz.pl, wykończenie mieszkania jest coraz kosztowniejsze i ceny prawdopodobnie będą tylko rosnąć. Dużo osób boi się takiego rozwiązania, jednak należy pamiętać, że mieszkania z rynku wtórnego to nie tylko te, które znajdują się w bloku z wielkiej płyty, ale również te o wiele nowsze i bardziej komfortowe – budowane np. w latach 2000-2015.

Deweloperzy a nieruchomości

Skoro mowa o mieszkaniach to nie sposób nie wspomnieć o deweloperach. Niestety, jak pokazują statystyki – deweloperzy nie podejmują wielu nowych inicjatyw, jak miało to miejsce w latach 2020-2021. Dlaczego? Otóż każdy deweloper zdaje sobie sprawę, że obywatele bez zdolności kredytowej nie kupią od nich nieruchomości, więc każda nowa budowa może stanowić bardzo duże ryzyko. Z drugiej strony nie mogą też windować wysokich cen, bo w tym momencie Polaków po prostu na to nie stać. Warto zatem obserwować rynek deweloperski, ponieważ może się okazać, że znajdzie się tam nowoczesne mieszkania w całkiem przystępnych cenach.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty – czy warto kupić dziś mieszkanie? Tak, jeśli ma się zaplecze finansowe, oszczędności, czy też zdolność kredytową. Wbrew powszechnej opinii, zakup mieszkania dzisiaj może być nawet bardziej opłacalny niż w latach poprzednich, gdyż – jak wiadomo – nieruchomości zawsze będą w cenie. Potencjalni nowi właściciele powinni jednak pamiętać, by być w temacie na bieżąco. W tym wypadku potrzebna jest masa cierpliwości oraz przede wszystkim dobry research.