Jak przygotować się psychicznie na kryzys gospodarczy?

1. Raz w miesiącu przejrzyj swoje wydatki i dochody

Najlepszym sposobem na uniknięcie obsesji na temat tego, czy masz problemy z pieniędzmi w kryzysie, jest systematyczny i okresowy przegląd swoich finansów osobistych. Jeśli będziesz trzymać się daty, w której to robisz i utrzymywać kontrolę konsekwentnie w ciągu miesięcy, łatwo będzie wiedzieć przez cały czas „jak sobie radzisz” ze swoimi pieniędzmi i mniej prawdopodobne będzie, że będziesz cierpieć na obsesje i natrętne myśli związane z tym rodzajem zmartwień, obawiając się, że sytuacja wymknęła się spod kontroli przy ostatnich zakupach w tygodniu.

2. Unikaj krótkowzrocznych inwestycji w celu stłumienia niepokoju

Niektórzy ludzie radzą sobie z niepokojem wywołanym przez kryzys, decydując się na inwestowanie w aktywa lub projekty biznesowe, które obiecują szybkie zyski W zdecydowanej większości przypadków tego typu strategie są jednak całkowicie dysfunkcjonalne: inwestycje zdolne przynieść znaczną sumę pieniędzy w ciągu kilku tygodni to inwestycje bardzo ryzykowne, które zazwyczaj nie tylko nie dają pożądanych rezultatów, ale także prowadzą nas do utraty pieniędzy.

3. Poproś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz i pokaż, że też potrafisz ją dać.

Bliscy są zawsze cenną siecią wsparcia, ale tym bardziej w czasach kryzysu gospodarczego. Nie pozwól, aby stereotypy i uprzedzenia ograniczały Twoje działania w tym zakresie; proszenie o pomoc jest całkowicie ludzkie i może nawet służyć wzmocnieniu więzi, jeśli pokażesz, że jesteś w stanie również pomóc innym.

3. Nie rezygnuj z czasu dla siebie i swojego dobrego samopoczucia.

Nawet w najtrudniejszych czasach trzeba mieć czas na wypoczynek i dla siebie. To coś więcej niż tylko zawsze przygotowywanie idealnego planu oszczędzania i ultraefektywnego zarządzania pieniędzmi, które posiadamy; posiadanie chwil wolnego czasu i innych do odłączenia się jest konieczne, aby nie doznać psychologicznego drenażu, który wpłynie na nas we wszystkim: w pracy, ale także w rodzinie i emocjonalnie. I oczywiście, należy się wystrzegać mentalności, które wzmacniają poczucie winy za pobłażanie sobie od czasu do czasu. Nie wiesz, jak spędzić czas wolny? W http://praktyczni.pl znajdziesz liczne inspiracje.