Doradca kredytowy, czyli sposób na korzystny kredyt

Znalezienie kredytu hipotecznego zajmuje dużo czasu. Z powodu braku odpowiedniej wiedzy, klienci popełniają błędy, które doprowadzają do wyboru złej oferty kredytowej. Świadomi konsumenci korzystają z usług doradcy kredytowego. Jaką pomoc jest w stanie zapewnić taka osoba?

Doradca kredytowy – kim jest?

To osoba, która udziela niezbędnych informacji na temat różnych form kredytowania. Nie tylko, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny. Doradca kredytowy zajmuje także innymi rodzajami zobowiązań. Ekspert finansowy udziela niezbędnych informacji odnośnie warunków, jakie trzeba spełnić przy uzyskaniu kredytu. Posiada on informacje z zakresu bankowości.

Pracę takich osób reguluje Komisja Nadzoru Finansowego. Osoby, które chcą postarać się o takie stanowisko, muszą postarać się o wydanie od nich zezwolenia. Kolejnym warunkiem jest rejestracja w bazie doradców, a także opłacenie obowiązkowej składki.

Jak znaleźć eksperta w zakresie kredytów? Wystarczy w Google wpisać „doradca kredytowy Warszawa”. Jedna z ofert kryć się może na stronie tomaszwostal.pl. Dobry doradca cieszący się wieloma rekomendacjami. To razem z nim można przejrzeć oferty pożyczek na stronie finaum.pl.

Ile kosztuje ekspert kredytowy?

Pytanie, które stawia sobie wiele osób, jakie myślą np. o kredytach hipotecznych. Wszystko zależne jest od tego, jakie dokładnie warunki zostaną ustalone na umowie.

Ile zarabia doradca kredytowy na prowizji? Wysokość uzależniona jest od ustaleń z danym bankiem. Na wysokość prowizji wpływ ma m.in. wysokość kredytu. Prowizje dla doradców kredytowych rozpoczynają się na ogół od 4% w górę.

W czym pomagają doradcy kredytowi?

Śledzenie bieżących trendów finansowych, znajomość aktualnych produktów bankowych – taka wiedza nie interesuje na ogół nikogo. Dopiero konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego, gotówkowego sprawia, że każdy zwraca uwagę na rynek finansowy.

Niezależny ekspert finansowy służy poradą tym wszystkim osobom, które nie posiadają aktualnych informacji ze świata bankowości. To on informuje o warunkach udzielenia kredytu, wyjaśnia ewentualne nieścisłości, które mogą pojawiać się pod wpływem użycia skomplikowanych sformułowań w umowie.

Od doradcy kredytowego można spodziewać się pytań odnośnie:

 • bieżącej sytuacji finansowej,
 • cel na który zostaną wydane pieniądze z kredytu,
 • miesięczne wydatki,
 • stan cywilny, włączając w to dzieci będące na utrzymaniu,
 • sytuacja mieszkaniowa.

Kolejnym krokiem jest znalezienie najlepszych ofert dla klienta oraz podanie informacji odnośnie tego, jakie formalności trzeba dopełnić. Czy obowiązkiem będzie (w przypadku kredytu hipotecznego) spisanie przedwstępnej umowy z bankiem?

Warto współpracować z doradcą kredytowym, ponieważ jest on w stanie negocjować z bankiem odnośnie warunków kredytów hipotecznych, itd. Umowa kredytowa może stać się jeszcze bardziej korzystna w poszczególnych bankach.

Kto powinien skorzystać z eksperta kredytowego?

Z usług doradców kredytowych powinny na pewno skorzystać osoby, które chcą:

 • wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę kredytu, który będzie możliwy do spłaty,
 • poznać najnowsze produkty bankowe, wyjaśniając kwestie, które są dla nich niezrozumiałe,
 • nie mają odpowiedniej wiedzy odnośnie tego, jakie czynniki bierze się pod uwagę zaciągając kredyty hipoteczne, konsolidacyjne, firmowe, itd.,
 • dopełnić formalności, ale obawiają się tego, że nie będą w stanie sobie z nimi poradzić.

Fachowe doradztwo kredytowe

Udając się po raz pierwszy do doradcy kredytowego, warto przygotować komplet dokumentów, które ułatwią ustalanie najkorzystniejszej propozycji finansowej. Na liście takich dokumentów znajduje się:

 • umowa o pracę razem z osiąganymi zarobkami,
 • w przypadku umowy o dzieło lub zlecenie – PIT za poprzedni rok oraz wyciągi z ostatnich 6 miesięcy,
 • osoby prowadzące działalność gospodarczą – PIT za zeszły rok oraz podsumowanie miesięcy z poprzedniego roku z KPiR.